DOBERMAN

Doberman svojim elegantnim izgledom, atletskim stilom, inteligencijom, budnosti i odanosti čine ih izvrsnim psom čuvarom i voljenim obiteljskim društvom.

doberman smeđi uz more

Osnovne karakteristike pasmine Doberman


    VISINA  66 – 72 cm

    TEŽINA do 45 kg

    ŽIVOTNI VIJEK 10 – 12 g

    OBITELJ odličan sa starijom djecom

    KARAKTER Aktivan, energetičan

    BOJA Crni, smeđi

ZDRAVLJE

Općenito su zdrava pasmina, ali kao kod svih velikih pasa potrebno je paziti na nadutost i zdravlje kukova i povećano srce. 

ODNOS SA ŽIVOTINJAMA

Dobermana možete dobro socijalizirati, ali generalno nisu idealni ta život sa manjim životinjama. Prirodno će htjeti loviti mačke pa i manje pse. 

ZDRAVLJE

Održavanje dobermana uglavnom je jednostavno. Nije ih potrebno često kupati pa se održavanje češće svodi na četkanje i podrezivanje noktiju. 

ODNOS SA ŽIVOTINJAMA

Izuzetno su lojalni i zaštitnički nastrojeni. Često su vjerni samo jednom vlasniku. Uz dobru socijalizaciju mogu prihvaćati druge ljude i životinje. 

  • Lako se trenira 85% 85%
  • Prikladan za djecu 70% 70%
  • Prikladan za stan 40% 40%
  • Ne linja se 50% 50%

Povijest pasmine DOBERMAN

U Njemčkoj u 19. stoljeću poreznik i uzgajivač pasa Louis Dobermann iz grada Apolde. Nadao se da će uzgojiti impozantnog, ali pouzdanog zaštitnika koji će ga pratiti u njegovim obilascima. 

Povjesničari spominju crno-smeđeg terijera (preteču Manchester terijera), njemačkog pinča, rotvajlera i pastirske pse s glatkom dlakom među komponentama Dobermannove nove pasmine. 

“Pas poreznika” brzo je stekao međunarodnu reputaciju kao vrhunski radni pas. Dobes su se isticali na policijskim i vojnim K-9 dužnostima, kao terapijski psi i službeni psi za osobe s invaliditetom, kao tragači i spasioci te u natjecateljskim sportovima s psima. Tijekom Drugog svjetskog rata, pacifički dobermani američkih marinaca osvojili su pasminu veliku slavu. Dvadeset i pet od ovih odanih “Vražjih pasa” umrlo je tijekom bitke za Guam. 

Održavanje DOBERMANA


    UČESTALOST 8 do 12 tjedana

    VRIJEME 1 h

    ZAHTJEVNOST 2/10

Dobermani imaju jednoslojnu i kratku dlaku, što znači da ih ne morate prečesto kupati. Dobermana stvarno trebate okupati samo jednom svaka 2-3 mjeseca. Ako se vaš doberman slučajno zaprlja između kupanja, uvijek možete obrisati dlaku mokrom krpom.

Dobermani se ne linjaju toliko, ali kao i većina pasmina, imaju tendenciju da se više linjaju u proljeće i jesen. Dobermana možete četkati jednom tjedno gumenom rukavicom za njegu ili četkom s prirodnim dlakama. Četkanje pomaže u raspodjeli prirodnih ulja u dlaci, zajedno s uklanjanjem mrtve dlake. Možete četkati svakih nekoliko dana u proljetnim i jesenskim mjesecima kako biste linjanje sveli na minimum.

Htjet ćete provjeriti uši jednom tjedno kako biste bili sigurni da nema ušnih grinja ili naslaga voska. Ako ostavite uši bez nadzora, Vaš Doberman bi mogao dobiti infekciju uha. Ipak, dobra je ideja koristiti sredstvo za čišćenje ušiju koje sprječava rast mikroba. Prilikom čišćenja ušiju, slijedite upute na pakiranju.

Vaš Doberman će vjerojatno trebati podrezivanje noktiju svakih nekoliko mjeseci. Dobra je praksa provjeravati nokte barem svakih nekoliko tjedana kako biste bili sigurni da nisu predugi ili provjerite ima li puknuća. Dremel alati dizajnirani za pseće nokte fantastičan su način za održavanje noktiju optimalne duljine. Alat brusi nokat bez rezanja, što većina pasa ne voli.

Zanimljiva činjenica

Godine 1994. Bahary je isklesao prvi američki spomenik vojnom radnom psu, uvijek vjernom, dobermanu u prirodnoj veličini u bronci. Always Faithful predstavljen je u Pentagonu te je posvećen i instaliran na groblju ratnih pasa američkih marinaca na Guamu.

TRENING

  • Inteligencija 90% 90%
  • Tvrdoglavost 60% 60%
  • Jednostvni za trening 80% 80%

Dobermani su vrlo inteligentna pasmina i željni učenja, pa će uživati ​​u stalnoj obuci koja se temelji na nagrađivanju kako bi im um ostao aktivan. Ako ste prvi vlasnik ili niste imali mnogo iskustva s dresurom, preporučujemo da zatražite pomoć od ovlaštenog trenera i povedete svoje štene na tečajeve dresure.

Dobermanni su vrlo inteligentni i mogu biti pomalo samovoljni tijekom treninga pa morate biti spremni biti dosljedni s čvrstim, ali pravednim stavom.

Doberman stvara jaku vezu sa svojom obitelji i može se ponašati zaštitnički, stoga je važno socijalizirati svog psa s različitim iskustvima, ljudima i psima od mladosti . Kao i sa svakim drugim psom, vašeg dobermana nikada ne smijete ostaviti samog dulje od četiri sata .

Budući da se toliko vežu za svoje vlasnike, mogli biste otkriti da se vaš dobermann ne može nositi ni s tim i da može biti destruktivan po kući kako bi vam dao do znanja da je nesretan.

Prehrana

Može postojati velika raznolikost kada se radi o tome koliko dnevno hraniti dobermana. Neki manji psi mogu sretno pojesti 3 šalice hrane dnevno, dok veći, aktivni psi mogu trebati do 7 šalica hrane. Općenito, vaš Dobie će trebati između 1435-1945 kalorija dnevno, ali težina, dob, razina aktivnosti i reproduktivni status pomoći će vam odrediti koliko hrane vašem Dobieju treba da bude sretan i zdrav. Sjajan način da saznate jede li vaš doberman previše je da provjerite možete li osjetiti njegova rebra. Ako ne možete, možda pretjerano hranite svoje štene. 

Ako trenirate svog psa nakon obroka, svakako mu dajte oko sat vremena da probavi prije nego što krenete van, jer ćete tako spriječiti nadutost. 

Saznajte više o načinima prehrani pasa, mogućnostima i preprukama na Prehrana pasa.

Kod odabira prehrane pasa izuzetno bitno je savjetovati se s veterinarom ili uzgajivačem.

Zdravlje


    NAPUHIVANJE ŽELUCA

    ZGLOBOVI I KUKOVI

Iako su dobermani općenito zdravi, postoje određena stanja kojima je pasmina sklona. Jedna od njih je nadutost, po život opasna probavna bolest čije znakove bi vlasnici trebali naučiti i znati što učiniti ako se pojavi.

Genetska zdravstvena stanja koja mogu utjecati na pasminu uključuju displaziju kukova, dilatiranu kardiomiopatiju (povećano srce), von Willebrandovu bolest (poremećaj zgrušavanja), progresivnu atrofiju mrežnice, albinizam i hipotireozu. Odgovorni uzgajivači provjeravaju svoje rasplodne životinje na ova zdravstvena stanja putem medicinskog testiranja.

Nikada ne kupujte štene ili psa od uzgajivača koji nije genetski testirao svoje rasplodne životinje na ove uvjete.

Brinite o zdravlju vašeg ljubimca redovito, a informirajte se više na Zdravlje ljubimaca.

Obitelj

Ukoliko imate manju djecu, razmislite je li ova pasmina prava za vas. Prema Doberman Pinscher Clubu Amerike, ne biste trebali nabaviti štene dobermana ako imate bebe, malu djecu ili malu djecu školske dobi. Štenci dobermana vrlo su energični i lako mogu prestrašiti ili čak ozlijediti malo dijete.

Negativne interakcije s vašom djecom mogu dovesti do toga da štene provodi više vremena u izolaciji. Kada zanemarite odgovarajuću socijalizaciju i obuku koju mladi štenci dobermana trebaju, mogli biste svom psu u budućnosti stvoriti probleme u ponašanju.

Ako imate malu djecu, nikad ih nemojte ostavljati bez nadzora s bilo kojim psom. Djeca ne razumiju uvijek granice i vaš pas može pogrešno protumačiti postupke vašeg djeteta.

 Doberman ima mnoge prekrasne osobine koje ih mogu učiniti odličnim obiteljskim psima. Međutim, neka okruženja i vlasnici nisu prikladni za dobermane. Ako imate malu djecu, imate puno posla ili živite u skučenom prostoru, doberman možda nije pravi pas za vas.

Vrlo je važno da istražite prije no što kući donesete novog ljubimca kako biste bili sigurni da ćete se o njemu moći pravilno brinuti.

Kada početi trenirati psa

Kada početi trenirati psa

Štenci neprestano uče, bilo iz svoje okoline, iz druženja s ljudima ili drugim životinjama ili iz izravnog treninga.

Mokra ili suha hrana za pse

Mokra ili suha hrana za pse

Broj proizvoda za pseće hranu na tržištu može vas zbuniti pri odabiru prehrane koja je prikladna za vašeg ljubimca. Ne samo da postoji mnoštvo različitih marki i sastojaka, već i najosnovniji izbor između mokre i suhe hrane za pse može biti izazov.