Zdravlje Vašeg Ljubimca
Zdravlje Vašeg ljubimca najbitniji je faktor u kvaliteti njegova života. Trudite se informirati, gledati i oslušivati svog psa i njegovo ponašenje.
ZDRAVLJE KUĆNIH LJUBIMACA
Osnovna briga o zdravlju kućnog ljubimca
Pas može biti izvrsna dopuna svakoj obitelji, ali bez obzira na to jeste li iskusni s kućnim ljubimcima ili prvi put udomljavate psa, važno je da zdravlje i sreća vašeg psa budu glavni prioritet. Donosimo Vam nekoliko korisnih savjeta za sve roditelje pasa.
Hranjenje
Šteni zahtjevaju poseban način prehrane i za razliku od odraslih pasa jedu čak do 4x dnevano.
Vašeg odraslog psa trebali biste hraniti jednom do dva puta dnevno.
Suha hrana vrhunske kvalitete pruža dobro uravnoteženu prehranu za odrasle pse i može se miješati s vodom, juhom ili konzerviranom hranom. Vaš pas može uživati u svježem siru, kuhanom jajetu ili voću i povrću, ali kod hranjenja je uvijek bitno konzultirati se s veterinarom i uzgajivačem.
Vježbajte s vašim psima
Psi trebaju tjelovježbu kako bi sagorjeli kalorije, stimulirali svoj um i kako bi ostali zdravi. Individualne potrebe za vježbanjem razlikuju se ovisno o pasmini ili mješavini pasmina, spolu, dobi i njihovom zdravlju. Vježba također pomaže psima da izbjegnu dosadu, što može dovesti do destruktivnog ponašanja. Zabava i igre pod nadzorom zadovoljit će mnoge instinktivne potrebe vašeg ljubimca za kopanjem, krdom, žvakanjem, dohvaćanjem i jurnjavom.
Izuzetno je bitno odabrati pasminu kojoj će vaša razina aktivnosti odgovarat.
Održavanje i uređivanje
Njegujte čistoču vašeg psa, i smanjite linjanje čestim četkanjem. Tijekom toplog vremena svakodnevno provjeravajte ima li buha i krpelja. Većinu pasa ne treba kupati više od nekoliko puta godišnje. Prije kupanja počešljajte vašeg ljubimca. Pažljivo isperite sav sapun iz krzna, inače će se prljavština zalijepiti za ostatke sapuna.
Buhe i krpelji
Važni su dnevni pregledi vašeg psa na buhe i krpelje tijekom toplih godišnjih doba. Primjećujemo da je sezana krpelja zadnjih godina sve dulja. Koristite češalj protiv buha kako biste pronašli i uklonili buhe. Postoji nekoliko novih metoda kontrole buha i krpelja. Razgovarajte sa svojim veterinarom o ovim i drugim opcijama.
Lijekovi i potencijalni otrovi
Nikada ne dajte psu lijekove koje nije propisao veterinar. Ako sumnjate da je vaš ljubimac progutao nepoznatu ili otrovnu tvar, nazovite svog veterinara i reagirajte što prije kako biste spriječili kobne posljedice.
Sterilizacija i sterilizacija
Ukoliko se odlučite za to, ženke treba sterilizirati, a mužjake kastrirati do šestog mjeseca starosti. Više infomacija svakako prikupite od vašeg veterinara i uzgajivača ili udruge od kojih uzimate psa.
Cijepljenja
Cijepljenje psa je obavezno. Zaštitite svog psića od raznih bolesti. Prije nego obavite sva cijepljenja, vaš psić bi trebao izbjegavati izlaženje iz kuće.